بررسي و تحليل چيلرها

سلام به همه دوستان عزیز امیدوارم از این وبلاگ خوشتون اومده باشه و بتونید ازش استفاده کنید در ضمن نظرات و پیشنهاد های خودتون رو با ما در ارتباط بگذارید. با تشکر مدیریت سایتبازدید : مرتبه
تاريخ : پنج شنبه 19 آبان 1390برچسب:,

مقدمه

یکی از نیازهای هر ساختمانی تامین سرمایش آندر فصل تابستان است ، این مهم در ساختمانهای بزرگ با استفاده از چیلر انجام میپذیرد ، چیلرها معمولاً در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می شوند. بدلیل مصرف برق زیادتوسط چیلرهای تراکمی (کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی در میانمهندسین مشاور و صاحبان ساختمانهای مسکونی و اداری برخوردار شده اند ، این نوعچیلرها بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده مینمایند و دارایقطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند و با توجه به ماهیت چرخشی کارپمپهای مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها کمتراز انواع تراکمی می باشد ، همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده وتقریباً بدون لرزش هستند ، با در نظر گرفتن هزینه های جنبی از جمله هزینه مربوط بهخرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و همچنین هزینه های جاری چیلر تراکمی ، چیلرهایجذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند ، انواع مختلفی از چیلرهایجذبی عبارت‌اند از:
1.  چیلرهای آب گرم ضد کریستال                      
2.چیلرهای بخار تکاثره            (Single Effect) 
3. چیلرهای بخار دو اثره                      (Double Effect)
4. چیلرهای شعله مستقیم        (Direct Fired)   
1-4یکپارچه محلی(با مشعل اتمسفریک)               
2-4سیلیکاژلی (به جای استفاده از لیتیم برماید از سیلیکاژل که ماده یجاذبی است استفاده می شود).

 

اصول كار چيلرهاي جذبي         

 

در چيلرهاي جذبي مايع مبرد آب است براي آب گرماي نهان تبخير در 100 درجه سانتيگراد برابر 525  کيلوکالري بر کيلوگرم است . دماي جوش آب را مي توان پايين آورد اگر فشار در سطح  آب را پايين بياوريم ، مثلا اگر فشار مطلق آب 0.5 اتمسفر صنعتي باشد ، دماي جوش 81 درجه سانتيگراد و در يکصدم اتمسفر، آب در 4.5 درجه سانتيگراد مي جوشد . به عکس هر چه فشار بيشتر شود ، درجه حرارت جوش نيز زيادتر مي شود، مثلا اگر فشار به 3.5 اتمسفر برسد، آب در 147 درجه سانتيگراد مي جوشد . در چيلرهاي جذبي مايع ديگري نيز به عنوان ابزور بر ( جذب کننده ) براي جذب بخارهاي آب وجود دارد که بيشتر از محل ليتم برمايد  براي اين منظور استفاده مي شود. زيرا اين محلول داراي قدرت جذب بخار آب زياد است و سمي و قابل انفجار نيست و همچنين ايجاد ترکيبات مضر نمي کند .           
عملکرد چیلرهای جذبی  
1. اواپراتور : مبرد توسط سیستم توزیع خاصی بصورت کاملاً یکنواخت روی دسته لوله های آببرگشتی از ساختمان ریخته و بدلیل فشار پائین محفظه اواپراتور تبخیر شده و باعث سردشدن آب داخل لوله ها می‌شود .   
2.ابزربر: لیتیوم بروماید توسط سیستم توزیعبصورت کاملاً یکنواخت روی لوله ها میریزد ، بخار مبرد تولید شده در اواپراتور توسطمحلول لیتیوم بروماید در ابزربر جذب می گردد ، به دلیل عدم استفاده از سیستم قدیمینازل در توزیع لیتیوم بروماید امکان گرفتگی یا افتادن نازل و همچنین ریختن مایع بدون تماس با لوله ها در اثرپاشش توسط نازل وجود ندارد .         
3.ژنراتور:محلول لیتیوم بروماید که پس از جذب بخار مبرد در ابزربر رقیق شده برای احیا شدنوارد ژنراتور شده و حرارت می بیند، در اثرحرارت دریافتی بخار مبرد از لیتیومبروماید جدا شده و محلول لیتیوم بروماید غلیظ شده برای استفاده مجدد از طریق مبدلحرارتی راهی ابزربر می شود.      
4.کندانسور: بخار مبرد تولید شده توسط ژنراتوردر کندانسور بدلیل تبادل حرارت با آب ورودی از برج خنک کننده تقطیر شده و جهتاستفاده مجدد راهی اواپراتور می شود

 

5.محلول جاذب: این محلول در سیکل های پروژه حاضر محلول لیتیوم بروماید و آب است.

6.مایع مبرد: مایع مبرد در چیلرهای جذبی پروژه حاضر آب خالص (آب مقطر) می باشد که به جهت فشار پایین محفظه اواپراتور در اثر تبخیر خاصیت خنک کنندگی خواهد داشت.

7.کریستالیزه شدن: محلول لیتیوم بروماید در غلظت معمولی به صورت مایع است ، ولی چنانچه تغلیظ اولیه بیش از حد ادامه یابد حجم بلورهای ریزی که در آن تشکیل می شوند ، بزرگتر شده و ممکن است باعث مسدود شدن کامل مسیر عبور محلول شود. به این پدیده کریستالیزه شدن گویند.

8.ضریب عملکرد: پارامتر ضریب عملکرد در دستگاههای برودتی از جمله چیلرهای جذبی شاخصی از بازدهی دستگاه می باشد. مقادیر بالاتر این پرامتر نشان دهنده مصرف بهینه انرژی حرارتی می باشد.     

چیلرهای آب گرم ضدکریستال
چیلرهای آب گرم ضدکریستال وسیله ای مناسب جهت استفاده درساختمانهایاداری و مسکونی با زیربنای متوسطاند ، که مایل به داشتن دستگاهی با راهبری ساده وبدون دردسر هستند ، برخی مزایای این چیلرها بطور خلاصه عبارت‌اند از: 
1.عدم بروزمشکل کریستالیزاسیون:کریستالیزاسیون یکی ازمعضلات اصلی سایرانواعچیلرهای جذبی میباشد لیکن در چیلرهای آب گرم ضد کریستال بدلیل تمهیدات انجام شده ،این مشکل اصولا وجود ندارد ، این مسئله از اهمیت بالايی برخوردار است زیرا در یکساختمان مسکونی یا اداری با زیربنای متوسط تیم نگهداری تأسیسات ساختمان معمولاً ازتوانايی فنی و علمی کافی برای غلبه برمشکلات ناشی از بروز پدیده کریستالیزاسیونبرخوردار نبوده و لذا استفاده ازسایر انواع چیلر جذبی میتواند باعث اختلال پی درپیدر سرمایش ساختمان در اثر مسائلی مانند تغییرات دمای هوا ، قطع و وصل برق ، تغییربار ساختمان و عوامل دیگر شده و هزینه های گزافی را نیز به ساکنان تحمیل نماید
2. عدم وجود مشکل قطع برق: قطع ناگهانی برق میتواند باعث بروز پدیدهکریستالیزاسیون بدلیل عدم انجام فرآیند رقیق سازی گردد ، اما در این چیلرها بدلیلعدم نیاز به این فرآیند قطع ناگهانی برق هیچ مشکلی ایجاد نمی نماید ، این چیلرهانیازی به تعبیه برخی لوازم جانبی گرانقیمت از جمله ژنراتور برق اضطراری و ... ندارند.         
3. عدم نیاز به شیر سه راهه در مسیر برج خنک کننده: حساسیت زیاد چیلرهایجذبی به دمای آب برج خنک کننده باعث نیاز به استفاده از یک شیر سه راهه موتوری درمسیر آب برج خنک کننده می گردد ، در چیلرهای ضدکریستال به دلیل عدم وجود این حساسیتنیازی به نصب این وسیله گرانقیمت نیست.   
4. استفاده از دیگ آب گرم موجود درساختمان: این چیلرها از آب گرم تولید شده توسط دیگ آب گرم ساختمان برای تولید سرمااستفاده می نمایند ، از آنجا که وجود این دیگ برای گرمایش فصل زمستان ضروریست نیازیبه سرمایه گذاری اضافی در این زمینه نمی باشد .
5. عدم نیاز به تأسیساتگرانقیمت و پرهزینه بخار: با توجه به استفاده این چیلرها از آب گرم ، نیازی بهتعبیه سیستم‌های بخار (مورد نیاز در چیلرهای جذبی تک اثره) که نگهداری آنها مشکل وپرهزینه است نمی باشد.        
6. نگهداری و راهبری بسیار ساده: نگهداری و راهبریساده این چیلرها از مزایای مهم آنهاست ، زیرا نیازی به حضور اوپراتور متخصص درزمینه چیلر جذبی وجود ندارد و اوپراتور موتورخانه با یک آموزش چند ساعته میتواند ازعهده نگهداری این دستگاه برآید .  
7. قابلیت اعتماد بالا: با توجه به آنچه کهذکر شد ، این چیلرها از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار بوده و میتوانند سرمایش راحتو بدون دردسری را تامین نمایند .       
8. مزایای اقتصادی: این چیلرها از نظرهزینه اولیه سیستم های جنبی و همچنین هزینه های جاری به صرفه تر از انواع مشابههستند .

چگونگی عملکرد چیلرهای جذبی ضد کریستال       
چیلرهایجذبی ضد کریستال بل ساختار خاص خود قابلیت کار با غلظت پائین لیتیوم بروماید ( 58%بجای %64 در سایر انواع ) را دارا می باشند که این مهم باعث عدم بروز پدیده کریستالدر این چیلرها میگردد. برای درک بهتر موضوع ، بررسی منحنیDuhring Diagramمیتواندمفید واقع شود . محور افقی این منحنی دما و محور عمودی فشار است ، خطوط مایل غلظتهای مختلف و خط پررنگ خط کریستالیزاسیون است ، مسیر پررنگ در این منحنی مربوط بهانواع معمولی چیلر جذبی میباشد . غلظت بالا در این چیلرها 64 % است لذا با پائینآمدن دمای خروجی مبدل حرارتی هنگامی که این دما به 98 درجه فارنهایت ( معادل 37درجه سلسیوس) برسد منحنی خط کریستالیزاسیون را قطع کرده و پدیده کریستال واقعمیگردد ، این شرایط میتواند به دفعات در زمان کار چیلر جذبی اتفاق بیافتد ( بدلیلتغییر بار ، تغییر دمای برج و آب گرم ). اما مسیر کم رنگ در این منحنی مربوط بهچیلرهای ضد کریستال است . همانگونه که از منحنی پیداست برای اینکه کریستالیزاسیوناتفاق بیفتد باید دمای خروج مبدل به کمتر از 40 درجه فارنهایت (معادل 5 درجهسلسیوس) برسد که این امر غیر ممکن است زیرا دمای مبدل حتی در بدترین شرایط هموارهبیش از 20 درجه سلسیوس میباشد . لذا همانگونه که سابقه کارکرد چندین ساله تعدادزیادی از چیلرهای فروخته شده نشان می‌دهد تا کنون حتی یک مورد کریستال در اینچیلرها گزارش نشده است .
چیلرهای جذبی بخار       Single Effect    
امتیازات:      
1.استفاده از بخار با فشار پائین: این چیلرهابرای کار با فشار بخار 1atmgطراحی و ساخته می‌شوند.
2.راندمان مناسب: چیلرهای بخارSingle EffectدارایCOPواقعی بالا 0.7 هستند که برای این نوع چیلرهابسیار مناسب و قابل قبول است.

3. سیستمPurgeبا راندمان بالا سیستمPurgeاین چیلر ها از نوعEjectorبا راندمان بالا بوده که نوع مرسوم در تمامی چیلرهایجذبی روز دنیا می باشد.     
4. نصب شیر کنترل روی کندانس: طراحی خاص این چیلرهاباعث شده تا بتوان شیر کنترل را بجای بخار ورودی روی کندانس خروجی تعبیه نمود کهاین امر باعث کوچک شدن شیر کنترل و حذف تله بخار از سیستم میگردد.    
5. سیستمکنترلPLC: سیستم کنترل این چیلرها از نوعPLCو با قابلیت های بالامیباشد.   
6. امکان نصب تجهیزات جنبی: سه نوع سیستم جنبی برای راهبری و نگهداریساده تر این نوع چیلرها بصورتOptionalبر روی آنها قابل نصبمیباشد.   
سیستم‌های جانبی قابل نصب به صورتOptional   
1.سیستمهوشمند جهت رفع کریستال اتوماتیک : چیلرهای جذبیSingle Effectبصورت استانداردمجهز به لوله(J-tube)برای رفع کریستالهای خفیف هستند اما برای موارد جدی تر امکانتعبیه یک سیستم هوشمند پیشگیری و رفع کریستال روی چیلر وجود دارد ، این سیستم باویژه بطور دائم وضعیتPLCاستفاده از تعدادی سنسور و یک چیلر را تحت کنترل داشته ودر صورت نزدیک شدن به مرحله کریستالیزاسیون و یا شروع کریستال ، بطور اتوماتیکتمهیدات لازم برای رفع آنرا به عمل آورده و پس از رفع کریستال مجدداً چیلر را بهشرایط کارکرد معمولی برمیگرداند .
2. سیستم جلوگیری از بروز پدیدهکریستالیزاسیون در هنگام قطع برق: از آنجا که در هنگام کار چیلر جذبی محلول در نقاطمختلف چیلر در جریان است ، هنگام خاموش شدن چیلر عملیاتی موسوم به رقیق سازی بایدانجام گیرد ، این کار بطور اتوماتیک توسط سیستم کنترل چیلرهای جذبی انجام می‌شودولی چنانچه برق بصورت ناگهانی قطع شود بدلیل عدم انجام این عملیات ، محلول غلیظ کمکم سرد شده و کریستاله میگردد ، لذا هنگام استارت مجدد لازم است عملیات وقت گیر واحیانا پرهزینه رفع کریستال انجام گیرد . برای اجتناب از این مسئله می توان سیستمیبه نام: : PCL (Positive Concentration Limit)را به صورتOptionalروی چیلرنصب کرد، این سیستم که در برخی از معتبرترین انواع چیلر جذبی در دنیا مورد استفاده قرارمیگیرد میتواند در هنگام قطع برق ، عملیات رقیق سازی را با استفاده از مبرد اضافیذخیره شده برای این منظور و بدون نیاز به برق انجام داده و از بروز پدیده کریستالجلوگیری نماید .         
3. سیستم: Standbyکاهش بار در یک چیلر جذبی باعث کاهش خودبه خودی غلظت محلول لیتیم بروماید میگردد ، از آنجا که چیلر یک سیستم کاملاً بستهاست ، مبرد مورد نیاز برای این منظور از مخزن اواپراتور تامین میگردد . لذا معمولاًدر بارهای کمتر از 20 % بار نامی مبرد موجود در این مخزن تمام شده و باعث بروزپدیده کاویتاسیون در پمپ میگردد که این پدیده میتواند پمپ مبرد را از بین ببرد . لذا بطورمعمول چیلرهای جذبی نباید از بارهای کمتر از 15 % الی 20 % بار نامی خودکار کنند ، بنابراین در فصل بهار و اوایل پايیز ویا حتی در شبهای تابستان ممکن استاین پدیده اتفاق بیفتد ، دراین حال اپراتور باید چیلر را خاموش نماید ، لیکن بدلیلیکنواخت و خسته کننده بودن کار اپراتورها ، آنها معمولاً متوجه این مسئله نشده واین عمل را انجام نمیدهند و لذا بتدریج پمپ مبرد از بین خواهد رفت . برای جلوگیریاز این پدیده ، امکان نصب یک سیستم مراقبت میکروپرسسوری روی چیلرهای جذبی وجود داردکه این سیستم میزان بار چیلر را کنترل نموده و هنگامی که این مقدار به کمتر از 20%بار نامی برسد، چیلر را وارد حالتStandbyکرده و با افزایش مجدد بار دوباره بطوراتوماتیک آنرا روشن مینماید ، بنابرا ین چیلر میتواند بدون هیچ اشکالی از صفر درصدالی صد در صد بار نامی کار کند. با تعبیه تجهیزاتOptionalبالا مقدار زیادی از بارمسئولیت اپراتور نگهدار چیلر کاسته شده و عملا نگهداری و راهبری دستگاه بسیار سادهتر می‌شود ، این مسئله با توجه به کمبود اپراتورهای متخصص در این زمینه میتواندبسیار مفید باشد.

<!--[if gte mso 9]> <w:LsdExcepti


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:ارسال توسط میلاد نظری
آرشيو مطالب
ترفند
دانلود نرم افزار
مترجم
اوقات شرعی
آپلود نامحدود عکس
ارتباط با ما
تماس با ما
امکانات جانبی
امکانات جانبی
Omran_Sazeh.Loxblog.ir

دانلود فيلم

سايت ساز رايگان

بهراد آنلاين

کليپ موبايل

دانلود فيلم

نرم افزار موبايل

قائم پرس